Instytucje pozabankowe, jak działają?
Pierwsza znacząca różnica między takimi instytucjami, a bankami jest taka, że banki udzielają kredytów, a parabanki, firmy pożyczkowe czy nawet inwestorzy prywatni udzielają pożyczek. Z reguły są to pożyczki krótkoterminowe do 5000 tysięcy złotych, czyli te które należy zwrócić w okresie od jednego miesiąca do pół roku. Każda z tych instytucji pozabankowych obowiązuje inne prawo, toteż oferują inne rodzaje pożyczek. Najczęściej takie zobowiązania można zaciągnąć przez internet i potrzebny do tego jest nam jedynie dowód osobisty i konto w banku.
Jak zaciągnąć pożyczkę przez internet
Na rynku pożyczek krótkoterminowych przeważają te w przedziale od 100 złotych do 1000 złotych. Okres spłaty waha się w przedziale od 7 dni do miesiąca. Aby zaciągnąć takie zobowiązanie, potrzebny nam będzie jedynie dowód osobisty, adres e-mail, telefon komórkowy oraz konto w banku. Następnie należy wypełnić wniosek na stronie pożyczkodawcy. Po wypełnieniu wniosku, zostaniemy poproszeni o zweryfikowanie konta bankowego w systemie bankowości elektronicznej. Odbywa się to na dwa sposoby. Albo po przez jednorazowy przelew na wysokość jednego grosza, lub poprzez zalogowanie się na swoje konto przy użyciu aplikacji. Ta druga możliwość daje pożyczkodawcy wgląd w historię operacji dokonanych na naszym koncie. W razie wątpliwości pożyczkodawca może poprosić o przedstawienie źródła dochodu i jego wysokości. Warto zaznaczyć, że pożyczki są udzielane tylko osobom pełnoletnim.
Rodzaje chwilówek
Jako pierwsze wymienię kredyty pozabankowe bez zaświadczeń, czyli te które możemy zaciągnąć tylko w oparciu o nasz dowód osobisty. Pożyczkodawca sprawdzi jedynie naszą historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej oraz w to czy nie figurujemy w krajowym rejestrze dłużników, w skrócie KRD. Pieniądze, po pozytywnym prześwietleniu naszej zdolności kredytowej, zostaną przyznane już nawet w 15 minut. Kredyty takie są udzielane najczęściej do kwoty 2000 złotych. Często przy takich zobowiązaniach kwota jaką musimy zwrócić jest o 10% większa od kwoty pożyczonej.
Chwilówki dla nowych klientów stanowią odrębną kategorię. Tak jak w przypadku kredytów bez zobowiązań, tu też potrzebujemy jedynie dowodu osobistego. Różnica to koszt, jaki ponosimy w momencie zwrotu zobowiązania. Tutaj jest ona bardzo niska i wynosi na przykład 10 złotych.
Ostatnim rodzajem są pożyczki dla zadłużonych, czyli dla osób które mają negatywną historię kredytową. Tu pożyczkodawca nie sprawdza naszej historii w KRD ani w BIK. Tu im większe ryzyko, że pożyczkobiorca nie spłaci zobowiązania, tym większy koszt kredytu. Należy bardzo uważać przy zaciąganiu tego typu zobowiązań, bowiem ocierają się one o lichwę.
Najnowsze komentarze